Rašelina a jej vplyv na pleť

5 vecí, ktoré s vašou pleťou dokáže RAŠELINA

Tmavá a nenápadná, ukrytá pod povrchom zeme, zato však s neuveriteľnými účinkami na pokožku. Tento prírodný klenot má viac úžasných vlastností, ako by ste si možno mysleli…

Poklad vznikajúci tisícročia

Príroda vytvára rašelinu tisíce rokov. Počas tohto obdobia sa organické látky postupne hromadia a rozkladajú vplyvom tlaku a tepla. Vzniká zmes bohatá na množstvo prospešných látok, ktoré môžu byť pre vašu pleť naozajstným elixírom

Proces tvorby rašeliny je pomalý, s každou ďalšou vrstvou pribúdajú aj ďalšie cenné látky. Takto vzniknutá rašelina je dôležitým zdrojom organických látok (hlavne fulvových a humínových kyselín), minerálov, živín a prírodných stopových prvkov. 

Vplyv rašeliny na pleť
Rašelina dokáže dávať život – rastlinám i vašej pleti (Zdroj: www.pexels.com)

1. Zmierňuje podráždenie a akné

Boj s akné nie je vôbec jednoduchý – pozná to každý, kto s ním mal čo dočinenia. Pleť je ako „na ihlách“, častokrát je podráždená, neustále jej niečo prekáža a je ťažké ju dostať do rovnováhy. Takejto pleti prospievajú nedráždivé kozmetické prípravky, ktoré sú schopné tlmiť zápalové procesy, pozitívne ovplyvňovať činnosť mazových žliaz a podporovať regeneráciu poškodených buniek

Rašelina a akné
Antimikrobiálna kyselina salicylová a kyselina fulvová, ktoré sa v rašeline prirodzene nachádzajú, dokážu výrazne redukovať podráždenia a zápaly kože. (Zdroj: www.pixabay.com)

Rašelina vám dokáže pomôcť zmierniť akné, podráždenie a začervenanie. Pleť čistí jemne, ale do hĺbky – tak, aby v póroch nevznikali ďalšie zápalové ložiská. Pomáha odstraňovať odumreté bunky kože, vďaka čomu sa minimalizuje tvorba nových vyrážok. Upokojuje podráždenú pleť a podporuje vlastnú schopnosť hojenia a regenerácie pokožky.

2. Posilňuje kožnú bariéru

Iritovaná a začervenaná pokožka je výsledkom jej nerovnováhy. Znečistené prostredie, stres, nesprávna kozmetika a starostlivosť, nevhodná strava, ale aj genetika či hormonálne zmeny môžu negatívne ovplyvňovať celkový stav a odolnosť pleti. A ak máme narušený mikrobióm pokožky, naša pleť je oveľa náchylnejšia na pôsobenie negatívnych vplyvov. Ako z tohto začarovaného kruhu von? 

Rašelina maska na tvár
Kozmetika s obsahom organickej rašeliny vám môže pomôcť posilniť kožnú bariéru – pleť je vďaka tomu upokojená, hydratovaná a má zníženú citlivosť na vonkajšie vplyvy. (Zdroj: www.pexels.com)

Vhodne zvolená kozmetika dokáže posilniť kožnú bariéru, zvýšiť odolnosť pokožky a upraviť jej mikrobióm. Nedráždivá prírodná kozmetika s obsahom rašeliny vie dostať pleť opäť do rovnováhy

Keďže rašelina podporuje zdravú a rozmanitú kožnú flóru, pleť je odolnejšia a nie je tak náchylná na podráždenia, zápaly, dehydratáciu a tvorbu vrások

3. Hĺbkovo čistí zanesené póry

Rašelina vašu pleť vyčistí jemne, ale dôkladne. Absorbuje nadbytočnú mastnotu, odumreté bunky a nečistoty – teda všetko to, čo spôsobuje vznik zápalových ložísk. Čistiaci pleťový produkt s obsahom rašeliny vám hĺbkovo vyčistí vaše póry a odstráni z pleti toxíny. Vďaka tomu je pleť citeľne hladšia a jemnejšia na dotyk.

Rašelina pleť
Rašelina je skvelým „čističom“ zanesených pórov – odstraňuje z pleti prebytočnú mastnotu, odumreté bunky a rôzne nečistoty. (Zdroj: www.pexels.com)

4. Zásobuje minerálmi a živinami

Rašelina je bohatá na rôzne minerály (vápnik, draslík a horčík), stopové prvky, vitamíny a živiny, ktoré sú dôležité pre zdravie pokožky. Prirodzene obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť vašu pleť pred oxidačným stresom. 

Rašelinové sérum
Naše hydratačné sérum s rašelinou premení suchú a mdlú pokožku na žiarivú, hydratovanú a pružnú

→ ZAUJÍMAVOSŤ: Kyselina fulvová ako jedna zo zložiek rašeliny zvyšuje účinnosť transportu cenných látok do kožných buniek. Vaša pleť tak dokáže oveľa lepšie využiť všetky látky, ktoré rašelina obsahuje.

5. Vyhladzuje jemné vrásky

Látky obsiahnuté v rašeline potláčajú vplyv voľných radikálov na pleť, čím spomaľujú prejavy starnutia. Redukujú jemné linky a vrásky, zlepšujú elasticitu pleti. Práve preto sa rašelina často využíva v rôznych anti-aging čistiacich géloch, sérach a pleťových maskách. 

Rašelinová pleťová maska
Pri pravidelnom používaní dokáže kozmetika s obsahom rašeliny zlepšiť celkový vzhľad pleti, pokožka je viditeľne krajšia, žiarivejšia a zdravšia. (Zdroj: www.pexels.com)

Rašelina sa zaraďuje aj medzi „anti-fatigue“ zložky – dokáže pleť rozžiariť a odstrániť mdlosť pokožky. Zrelšia pleť tak vyzerá mladšie, je hydratovanejšia a vďaka cenným látkam aj vyživená. 

Komu môže kozmetika s obsahom rašelinového extraktu pomôcť?

Kozmetika s obsahom rašelinového extraktu je určená najmä pre náročnú pleť – problematickú, aknóznu a náchylnú na podráždenia, ale aj zrelšiu pleť, ktorá má vrásky, je mdlá a stráca elasticitu.

pre koho je kozmetika s rašelinou

Odkiaľ pochádza rašelina v našich produktoch? 

Organický rašelinový extrakt (PEAT extract) je súčasťou niektorých našich Mydlove produktov. Používame BIO rašelinový extrakt z rakúskych Álp, ktorá sa získava šetrnou metódou

Páči sa nám prístup spoločnosti Premium Organic, ktorá dbá na udržateľnosť a za svoj šetrný spôsob získavania rašeliny bola aj viackrát ocenená. Na Slovensku bohužiaľ zatiaľ nemáme nikoho, kto by vyrábal šetrne získaný rašelinový extrakt vhodný na kozmetické účely. 

V čom spočíva unikátnosť tejto metódy? Spoločnosť vykonáva extrakciu len raz ročne (v priebehu 2 týždňov) a využíva spôsob, ktorý je pre prírodu (faunu i flóru) čo najmenej invazívny. Pôde nechávajú čas na jej regeneráciu. Pozrite si video, v ktorom môžete detailnejšie vidieť celý proces!

Šetrné vs. nešetrné získavanie rašeliny (Zdroj: vľavo – https://www.premium-organic.com/, vpravo – www.pixabay.com)

Rašelina je jedinečný prírodný materiál, ktorý má v kozmetike i liečebnej terapii svoje nezastupiteľné miesto. Vďaka synergii viacerých účinkov pôsobí rašelina na pokožku upokojujúco a regeneračne, pleť dokáže dostať opäť do rovnováhy. Vyskúšajte jej benefity na vlastnej koži!

Zdroje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2840924/

https://www.premium-organic.com/

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *